o klinike
nas tim
sluzby
f.a.q.
kontakt

 

 

Ordinačné hodiny

Pondelok - Piatok:
9:00 - 19:00

Sobota - Nedeľa:
9:00 - 12:00

Mimo ordinačných hodín pohotovosť na:
0905 332 599, 0905 534 702

Objednanie na konkrétnu hodinu:
037/741 66 70

Otázky - Endoparazity - vnútorné parazity

Ako ohrozujú vnútorné parazity zdravie?

- zapríčiňujú nepríjemné symptómy ako je hnačka, zvracanie, chudnutie, anémia..., ktoré, pokiaľ nie sú výrazné, môžu byť považované za príznaky iných ochorení
- larvičky niektorých parazitov migrujú aj cez vnútorné orgány ako pečeň, pľúca, svalovina...a tým spôsobujú ich vážne poškodenie
- niektoré z parazitov sú prenosné na človeka a môžu spôsobiť vážne ochorenia
- vo vhodných podmienkach sú schopné vajíčka prežiť až 5 rokov

Niekoľko zásad:

  1. Odčervujte Vášho psa a mačku raz za 3 mesiace
  2. Dodržiavajte hygienické pravidlá - umývanie rúk po kontakte so zvieratmi
  3. Zbierajte exkrementy po Vašom psíkovi z chodníkov, parkov, záhrad a pod...
  4. Ošetrujte Vášho psíka pravidelne proti blchám, blchy môžu prenášať larvy parazitov
  5. Udržujte Vášho psíka v čistote

Ako pripraviť vzorku trusu :

Do jednej nádoby (napr. zaváraninového pohára) zozbierajte vzorku z každého trusu (cca veľkosti lieskového orecha) počas troch za sebou nasledujúcich dní. Vzorky trusu udržujte v chlade a potom prineste na našu kliniku.

Škrkavky:


Dospelé štádiá škrkaviek psov (Toxocara canis) a mačiek (Toxocara cati) parazitujú v tenkom čreve. K nákaze dochádza prehltnutím vajíčok parazitov, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšom prostredí (pôde, prachu...).
Larvy sa z čreva dostávajú do krvného obehu, ktorým prenikajú do pečene, pľúc a iných orgánov. Po ich vykašľaní a následnom prehltnutí sa dostávajú do tenkého čreva, kde dorastajú (až do cca 18 cm) a dlhodobo parazitujú už dospelé škrkavky. Tie produkujú vajíčka (jedna až 200 000 denne), ktoré sa trusom dostávajú do vonkajšieho prostredia. Prakticky všetky lokality, kde sa nachádza trus psov a mačiek, sú zamorené vajíčkami škrkaviek. Parazit poškodzuje tkanivá, cez ktoré migruje, a následkom môže byť napr. tráviace problémy, zápal pľúc, resp. iné komplikácie súvisiace s narušenými orgánmi. Veľká časť šteniat sa rodí nakazená, pretože už počas gravidity sa larvy škrkaviek dostávajú cez placentu do plodu. Po narodení sa šteniatka najviac infikujú mliekom feny. U mačiek je vývojový cyklus škrkaviek podobný s jediným rozdielom – nedochádza infekcii mláďat už v maternici.

Pásomnice:


Môžu dosahovať dĺžku až 5m. Ich hlavička je vybavená háčikmi, ktoré slúžia na uchytenie parazita na črevnej stene. Zrelé články z koncových úsekov pásomnice sú z tela vylučované výkalmi a vyzerajú ako zrnká ryže. V každom článku sa nachádza veľké množstvo vajíčok schopných samooplodnenia.
Medzi najčastejšie pásomnice psov patrí Dipilidium caninum. Ich vajíčka slúžia ako potrava bĺch. Pes tieto blchy pri starostlivosti o srsť prehltne a tým sa vajíčka dostávajú opäť do čriev.
Taenia spp. - dospelé pásomnice parazitujú v čreve psov, mačiek, líšiek a vlkov. Larválne štádium pásomnice parazituje vo vnútorných orgánoch mnohých zvierat a niekedy aj človeka, ktorý sa nakazí požitím vajíčok z okolia. Psi a mačky sa nakazia zjedením medzihostiteľov pásomníc napr. hlodavcov.
Trichuris vulpis patrí medzi hlístovce, ktoré parazitujú na sliznici slepého a hrubého čreva. Nakazenie týmto parazitom môže byť sprevádzané vodnatou hnačkou s prímesou krvi a stratou hmotnosti.

Protozoa :

Protozoárne parazity psov a mačiek sú menej spomínané, vyskytujú sa najmä v prostredí s väčšou koncentráciou zvierat a zhoršenými zoohygienickými podmienkami. Pri koprologickom vyšetrení ich nález nie je vôbec zriedkavý. Najčastejšími z nich sú kokcídie a giardie.

Kokcídie :

Častými kokcídiami u psov a mačiek sú Isospory. Klinická kokcidióza sa vyskytuje najčastejšie u mačiatok a šteniatok. Je pozorovaná zvyčajne v období odstavu. Z klinických príznakov prevláda hnačka (niekedy krvavá), strata hmotnosti a dehydratácia.

Giardie :


Väčšina infekcií prebieha bez príznakov. Pokiaľ sa objaví u mladých zvierat, hnačka s obsahom hlienu alebo stopami krvi býva jedným z príznakov. Postihnuté zvieratá vo väčšine prípadov strácajú hmotnosť, ale apetít ostáva nezmenený. Trus je väčšinou nezvyčajný, bledý, zapáchajúci a mastný. Giardióza je pomerne ťažko diagnostikovateľná, lebo cysty giardií sa nevylučujú v každom truse. Je to ochorenie prenosné na človeka.


späť

(c) 2009_designed_by: www.ffstudio.org